Країна

День вишиванки: чому так важливо пам’ятати власні традиції

  • 19 Травня, 2022
  • 1 min read
  • 28 Views
День вишиванки: чому так важливо пам’ятати власні традиції

В цьому році святкування Дня вишиванки є особливо важливим, адже Росія, починаючи війну з Україною, мала на меті не тільки захоплення нових територій, але й знищення української культури та історії.

Вишиті сорочки можна зустріти у багатьох культурах, однак саме в України вишиванка стала символом національної ідентичності. То ж згадаймо її історію.

Історія вишиванки: що потрібно знати

Елементи сучасної вишиванки існували ще на одязі скіфів, які жили на території сучасної України ще до народження Христа. Збереглися вони й за часів Київської Русі, а потім передавались з покоління в покоління до наших часів. Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в XI столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У ній опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.

Історики вважають, що узори, які можна побачити на українському вишитому одязі, мають коріння у трипільській культурі. Саме такі орнаменти можна було побачити на глиняному посуді трипільців, а також на їх одязі.

Вишивати національний одяг могли тільки жінки. Вважалось, що тільки жінка має настільки сильну енергетику, що може «зарядити» одяг добром та любов’ю. Більш того, вишиванка була справжнім оберегом, саме тому одяг оздоблювали вишивкою так, щоб вона торкалась тіла. Іще важливий факт – для різних цілей була різна вишивка.

Чоловіча вишиванка часто була символом кохання та вірності. Кожна дівчина мала вишити своєму майбутньому чоловіку сорочку. І, що важливо, якщо під час прання вона втрачала свою білизну, це означало, що чоловік зрадив своїй дружині.

Найчастіше вишиванки вишивали хрестиком – саме цей шов зустрічається найчастіше в оздобленні українського одягу. Сьогодні ж існує біля сотні технік оздоблення вишиванки, а кожен регіон має свої особливості: вишиті сорочки з різних регіонів відрізняються фасоном, орнаментом, візерунком і так далі.

Першим, хто почав носити вишиванки у повсякденному житті був Іван Франко. Він досить стильно поєднав сорочку з піджаком. А перший ведучий, хто почав з’являтись в телеефірах у вишиванці став Андрій Шевченко під час Помаранчевої революції 2004 року.

День вишиванки: як це було

День вишиванки з’явився у 2006 році. Ініціатором цього свята стала студентка Леся Воронюк. В той час вона навчалась на історичному факультеті Чернівецького університету. Ідея дівчини полягала в тому, щоб обрати день та прийти всією групою на навчання у вишиванках. Цю ідею підтримали як студенти, так і викладачі. Згодом традиція стала поширюватись і на інші регіони України.

Так і склалась традиція, що кожен третій четвер травня українці всі разом вдягають вишиванку. У 2022 році День вишиванки став особливо символічним, адже наш національний одяг, окрім всього, є ще й символом свободи на нескореності окупантам.

Слава Україні!

About Author

Наталія Вересюк