Всі новини

Фільми, які допоможуть зрозуміти історію українського спротиву

  • 18 Травня, 2022
  • 1 min read
  • 39 Views
Фільми, які допоможуть зрозуміти історію українського спротиву

Від початку російсько-української війни люди з різних куточків планети дізналися про незламність та героїчність українського народу. Але мало хто знає, що це не перша спроба України відстояти право на самостійність. Починаючи з Української революції 1917 року та закінчуючи нашими днями український народ досихпір бореться за свободу. Для того, краще зрозуміти коли все почалось та чому українці чинять спротив, ми підібрали вам декілька кінострічок, які зможуть відповісти на ці запитання.

«Чорний ворон» 

Повнометражний художній фільм виробництва «ТРК Студія 1+1» за романом однойменного бестселера українського письменника Василя Шкляра.

Історія «Чорний Ворон» розповідає про одну з найдраматичніших і найбільш замовчуваних сторінок української історії — запеклу боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках, вже після окупації УНР, у Холодному Ярі. Цей фільм допоможе зрозуміти, хто був головним ворогом українців від самого початку. Головний герой на прізвисько «Чорний Ворон» — холодноярський отаман — організовує боротьбу проти більшовиків-окупантів, які вже заполонили Україну й запроваджують у ній свій радянський лад, вбиваючи патріотів та утискаючи українську культуру.

кадр з фільму «Чорний ворон» 

Загалом у проєкті взяли участь близько 1000 акторів масових сцен, понад 100 коней та інших тварин. Для стрічки розробили більше як 400 костюмів — спеціально відшиті або зібрані на антикварних ринках речі.

«Будинок ”Слово”»

Український повнометражний документальний фільм 2017 року, знятий режисером Тарасом Томенком.

У фільмі описана одна із найдраматичніших сторінок історії України – винищення української інтелігенції, спеціально зібраної під одним дахом будинку письменників «Слово». В 20-30-их роках у Харкові в 66-ох квартирах будинку, спроєктованому у формі літери «С», жили найвідоміші українські митці – письменники, поети, художники, режисери. Шістдесят чотири комфортабельні квартири, їдальня, солярій, обслуговчий персонал — справжній рай для творців літератури і не тільки. Під один дах переїжджають Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький, Антін Дикий та інші.

Утім, цей рай оснащують спеціальною системою спостереження та мережею агентів, завдяки яким авторів тримають під контролем радянські спецслужби. Зокрема, на деяких письменників доносять власні дружини-агентки, на деяких — служниці.  Українські письменники спостерігають наслідки Голодомору 1932-1933 рр, в результаті чого ситуація загострюється.

кадр з фільму «Будинок ”Слово”»

Дехто з письменників чинить самогубство, дехто потрапляє до божевільні. Під час сталінських репресій було заарештовано мешканців сорока квартир із шістдесяти шести. Колись новобудову називали будинок «Слово», бо сама споруда мала в плані літеру «С». Та вже за кілька років цей будинок називали «Крематорій» або ДПЗ — «дом предварительного заключения». Тепер будинок “Слово” став символом колишньої радянської системи.

 «Гіркі жнива» (англ. Bitter Harvest

Канадський кінофільм про історію кохання в розпал українського Голодомору 1932—1933 років. Фільм відомий також під робочою назвою «Врожай диявола» (англ. Devil’s Harvest). Є першою англомовною художньою кінокартиною про Голодомор. Головні ролі у стрічці виконали Теренс Стемп, Макс Айронс, Саманта Баркс та Баррі Пеппер. Також у картині грали українські актори Остап Ступка та Олександр Печериця. Зйомки фільму проходили в Україні під час президентства Януковича (2013 року), через що автори намагалися не розголошувати тематику стрічки, та завершили роботу за два дні після втечі президента з країни.

Актори стрічки бачили євромайданні протести, які відбувалися в той час у країні, та за власним зізнанням підтримували їх: “Ми були всі дуже захоплені цією темою, і ми хотіли підтримати Україну, але наші продюсери зупиняли нас щовечора, коли ми збиралися приєднатися до протестів”.

кадр з фільму «Гіркі жнива»

У центрі картини Юрій, талановитий художник-селянин, нащадок козацького роду, що намагається жити зі своєю коханою у створених радянською владою умовах, приймаючи удари і утиски. Але, зрештою, коли його родина та земляки стають жертвами штучного голоду та сталінських репресій, він повстає, аби врятувати рідних, помститися і покинути Радянську Україну, щоби донести правду світові про жахіття Голодомору.

Які тільки засоби не використовувала радянська влада, аби придушити і стерти з історії українську націю. В цій кінострічці показані всі страждання та тортури, які зазнали  українці саме під час Голодомору.

«Що приховує незалежність України»

Документальний фільм-рослідування знятий режисером Володимиром Тихим за підтримкою фонду ”Відродження”.

Мало хто мріяв про незалежну Україну в 1991 році. Але чому проголосували за неї?

Український YouTube-блогер намагається знайти відповідь на це запитання та зрозуміти, як так сталося, що комуністична Радянська Україна стала незалежною? Чому за місяць до того приїжджав президент США? У чому він переконував українців? Хто ці люди, що створили «Акт проголошення незалежності України», документ, який без перебільшення змінив світ. 

кадр з фільму «Що приховує незалежність України»

«Зима у вогні: Боротьба України за свободу» 

(англ. «Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom»)

Початкова версія фільму відома під назвою «Помоліться за Україну» (англ. «Pray for Ukraine») — документальний фільм, знятий режисером Євгеном Афінеєвським за сприяння платформи Netflix, Afineevsky-Tolmor Production, UkrStream.TV та SPN Production у співробітництві з Passion Pictures, Campbell Grobman Films та Rock Paper Scissors Entertainment.

«Зима у вогні» показує 93-денний період зими 2013—2014, змальовуючи такі події, як рух за громадянські права, що перетворюється на підтримувану мільйонами людей революцію. Під час протесту на Майдані, друг Євгена Афінеєвського зателефонував режисеру та закликав того підтримати і задокументувати події. Наступного дня Афінеєвський сів на літак до Києва.

кадр з фільму «Зима у вогні: Боротьба України за свободу» 

Фільм було знято двадцятьма вісьмома операторами-аматорами. У кінострічку увійшли: інтерв’ю з протестувальниками, записи з місця подій та великомасштабний погляд на конфлікт. «Зима у вогні» документує боротьбу українських протестувальників, які стояли на своєму, незважаючи на кровопролиття, відчай та тяжкі умови. Прем’єра фільму на платформі Netflix відбулась 9 жовтня 2015 року. 

«Донбас» 

Драматичний фільм режисера Сергія Лозниці, поставлений 2018 року. Спільне виробництво Німеччини, України, Франції, Нідерландів та Румунії.

 29 серпня 2018 року Український Оскарівський Комітет оголосив фільм «Донбас» національним претендентом від України на номінацію премії «Оскар» в категорії «Найкращий фільм іноземною мовою». У жовтні цього ж року фільм пройшов кваліфікаційний відбір та ввійшов до «довгого списку номінантів 91-го Оскара».

кадр з фільму “Донбас”

Фільм складається з низки епізодів про реалії на окупованих територіях сходу України. Сцени взаємопов’язані між собою за принципом побудови сюжету в фільмі «Привид свободи» Бунюеля, де новий герой з одного епізоду переходить в інший. Сюжетні лінії являють собою реконструкцію справжніх подій, зафіксованих в професійних репортажах, любительських відео на YouTube та спогадах місцевих жителів. Коли створювався цей фільм, на Донбасі була така тонка грань між війною та миром, між правдою та пропагандою, між ненавистю та любов’ю. Кожен глядач може хоч віддалено зануритися в цю страшну атмосферу, де так поруч ходять життя та смерть, де від комедії до драми один крок.

About Author

Марина Поліщук