Принцип консольного мосту

Листівка, що демонструє принцип консольного мосту (між 1882 та 1904 рр.). Міст Форта (Forth Bridge) у Шотландії побудований у 1889 році. Належить до найбільших досягнень будівельної техніки XIX ст. На зображенні показаний принцип його устрою.

Може здатися дивним, але чоловікам праворуч і ліворуч майже не потрібно докладати особливих зусиль для того, щоб утримувати на вазі свого товариша в центрі.

Справді, сила тяжіння, що діє на лаву, на якій сидить чоловік, урівноважується пружністю палиць, до яких вона кріпиться. Щоб під дією моменту сили тяжіння ці палиці не проверталися навколо точки, в якій вони стикаються в стільцями, чоловіки тримають їх руками, причому для утримання системи в рівновазі їм практично не доводиться напружувати м’язи – вистачає “природної” пружності рук.

Тут доречно помітити, що такі конструкції напружені конструкції широко застосовуються в будівництві і часто мають форму трикутника або комбінації трикутників. Справа в тому, що трикутник (на відміну від, скажімо, чотирикутника) є “жорсткою” фігурою: існує лише один-єдиний спосіб побудувати трикутник зі сторонами відомої довжини. Тому зібрана таким чином конструкція не здатна змінити свою форму, не зламавши або, скажімо, не погнувши одну зі складових.

Тоді як чотирикутників зі сторонами однієї і тієї ж довжини можна зібрати багато.

Ну а момент сил, що діє на самих чоловіків і прагнуть “впустити” їх у напрямку центру кадру, компенсується моментом сил, що створюється зв’язками цегли.

По суті, єдині м’язи, які доводиться напружувати чоловікам на фото – це м’язи, що утримують у прямому положенні їх хребет (їх функцію в реальному мосту грають найбільш потужні конструкції – центральні бики опор).

Share

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *