Люди

Різні іпостасі Лесі Українки: геніальна та дуже тонка українська душа

  • 15 Листопада, 2022
  • 1 min read
Різні іпостасі Лесі Українки: геніальна та дуже тонка українська душа

25 лютого 1871 року у сім’ї Олени та Петра Косачів народилась маленька Лариса. Пізніше вона візьме псевдонім Леся Українка.

Батько Лариси – правник, статський радник, маршалок Ковельського повіту. Мати – відома громадська діячка та письменниця, яку всі ми знаємо під псевдонімом Олена Пчілка. Цікаво, що дівоче прізвище Олени – Драгоманова, її рідний брат – Михайло Драгоманов, видатний історик, філософ та дослідник мов.  

Звичайно, в такій родині не могла вирости проста дитина. Редакція OkNews зібрала досить цікаву інформацію про видатну Лесю Українки.

Леся Українка – обдарована

Лариса вже с самого дитинства була обдарованою дитиною. В 4 роки вона уже могла читати, а в 5 вже самостійно вела листування із дядьком Михайлом Драгомановим. Свій перший вірш вона написала в 9 років, а в 13 її поезія була опублікована під псевдонімом Леся Українки.

Коли Лесі було 14, світ побачила її поема «Русалка», а також переклади творів Гоголя. В 19 років вона написала підручник «Стародавня історія східних народів», а у 22 вона видала першу поетичну збірку «На крилах пісень»

З дитинства Лариса мала хист до вивчення іноземних мов. Їх вона вивчала, як з приватними викладачами, так і самостійно, а також разом із мамою. Взагалі, в сім’ї Косач була сімейна освіта, й батьки виховували освічених та людяних дітей. Для них було важливо не тільки дати дітям знання, але й виховувати в них вміння допомагати іншим.

Крім того, маленька Лариса любила малювати та займатися музикою. Літературознавці говорять, що найбільший вплив на дівчинку мав її дядько, Михайло Драгоманов, який читав їй твори світової літератури, всіляко сприяв її розвитку та формував в неї політичний світогляд.  

Це одна людина, яка впливала на Лесю – її мати, Олена Пчілка. Вона була талановитою поеткою та однією з перших жінок-націоналісток, яка вірила в самостійність України. Проте, як зазначає сестра Лесі, Ольга Косач-Кривинюк, мати іноді не дооцінювала талант Лесі та часом навіть применшувала її здібності.

Леся – справжня українка

Оскільки псевдонім Лариса обрала для себе ще у дитинстві, вважається, що на цей вибір мала вплив Олена Пчілка. Він був логічним для дівчинки, яка виховувалась в сім’ї націоналістки, а також давав можливість читачам львівського часопису «Зоря», де публікувалась Леся, відразу зрозуміти, що поетеса родом з Великої України.

Ще одна версія, чому Лариса обрала для себе саме такий псевдонім полягає у її близькості з Михайлом Драгомановим, який називав себе «Українець» та саме так підписував свої твори.

Леся – витончена жінка, яка вміла любити

Леся Українка, як і притаманно талановитій людині, вміла по-справжньому захоплюватись талантами інших людей. Велике захоплення у Лесі викликали Михайло Драгоманов, Володимир Антонович, Микола Лисенко, Олена Косач (її рідна тітка), Іван Франко, Ольга Кобилянська.

При тому, як пише Соломія Павличко, дослідниця життя Лесі Українки, з Ольгою Кобилянською у Лесі Українки були особливі стосунки. Вони щиро захоплювались одна одною та були рідними душами, які, хоча іноді й горіли разом у вогні, були спорідненими.

Що стосується чоловіків, то особливу роль в житті Лесі зіграв Сергій Мержинський. Вони познайомилися у Ялті під час лікування. Мержинський – білоруський журналіст, який також хворів на туберкульоз. Він настільки був дорогим Лесі, що коли хвороба дала ускладнення, вона поїхала до Мінська, щоб доглядати за ним. Звичайно, її мати була проти такого розвитку подій, адже це наражало саму Лесю на велику небезпеку. Проте вона нікого не слухала, і зробила так, як вирішила.

Своє життя Леся Українка пов’язала з Климентом Квіткою. Вони обоє любили український фольклор та літературу. Квітка працював у суді, проте грошей, які він заробляв, не завжди вистачало на нормальне життя.

Квітка кохав Лесю, возив її на лікування за кордон та боровся за її здоров’я. Хоча іноді йому доводилось шукати гроші на ліки для Лесі.

Коли Леся померла, це було справжнім ударом для Квітки, і хоча він сам прожив ще багато років, з цією втратою він так і не зміг змиритись.

Квітка підтримував УНР та навіть був заступником міністра юстиції. Після перемоги більшовиків, його заарештували та відправили до ГУЛАГу.

Леся – поліглотка на фольклористка

Леся Українка з дитинства захоплювалась фольклором. Вона знала близько 500 пісень, а згодом, разом із чоловіком, Климентом Квіткою, вони вперше записували народні пісні на фонограф. На деяких записах звучить і голос самої Лесі.

Мала вона хист і до вивчення мов. Леся Українка володіла більше, ніж 10 мовами. Вона не тільки перекладала тексти відомих письменників (Гейне, Шекспір, Байрон), але й писала сама різними мовами: німецькою, французькою, англійською, польською, грецькою, болгарською.

Деякі біографи Лесі вважають, що знання мов та можливість читати видатні твори мовою оригіналу, розширило кругозір Лесі настільки, що вона змогла створити унікальну «Лісову пісню», яка була унікальним твором для свого часу, та й зараз не втрачає своєї актуальності.

Туберкульоз кісток – це та хвороба, з якою Леся Українка боролась майже все своє життя. Вона дізналась про неї у 9 років. Вона перенесла не одну операцію та все своє життя намагалась побороти недуг.

На жаль, не дивлячись на всі зусилля, хвороба тільки прогресувала. Все своє життя вона проходила через болючі медичні процедури та шукала місця, де б хвороба хоча б трохи уповільнила свій розвиток. Такими місцями став Крим, Італія та Грузія.

Свої останні роки Леся провела разом із чоловіком, Климентом Квіткою, у Грузії. Не дивлячись на важку ситуацію зі здоров’ям, Леся продовжує активно творити та створює досить багато неймовірних творів.

Коли її здоров’я стає зовсім поганим, до Грузії приїхала Олена Пчілка, яка підтримувала доньку до останнього. Померла Леся Українка у 42 роки.

About Author

Наталія Вересюк

Наталія Вересюк  працює журналістом з 2009 року. Працювала в агенції РБК-Україна суспільним оглядачем (проєкт Утро.ua), згодом перейшла у глянцеву журналістику. Була головним редактором онлайн-версії журналу "Единственная" та бренд-менеджером всіх проєктів бренду. Сьогодні розвиває медіапроєкт oknews.in.ua