Країна

Що треба знати про мінну безпеку кожному українцю

  • 30 Червня, 2022
  • 1 min read
Що треба знати про мінну безпеку кожному українцю

Україна на разі одна з найбільш замінованих країн у світі. Треба розуміти, що натрапити на міну можна, як на окупованій території, так і на де окупованій. Більш того, є випадки, коли міни знаходять там, де окупації взагалі не було. Адже не слід забувати про роботу російських ДРГ.

Щоб зрозуміти, як поводитися простим українцям та не підірватися на боєприпасі, OkNews поговорив із сапером Валерієм Бабенко.

На якій території може бути небезпечно

В першу чергу це ті території, які знаходяться в окупації, а також ті, які були де окуповані. Треба розуміти, що росіяни, особливо біля лінії фронту, мінують навколо себе все, що тільки можна. Щоб убезпечити себе від українців.

Коли ж наші сили наступають, а росіяни відступають, вони мінують територію ще більш активно. Тому не можна повертатись на де окуповані території, поки про це не повідомить місцева влада. Розмінування проходить у декілька етапів, і це потребує досить багато часу. Щоб ви розуміли, саперам є ще над чим працювати на Київщині, Чернігівщині та Сумщині, звідки росіян ЗСУ вигнали на початку квітня.

Тому будьте обережні й не ігноруйте на де окупованих територіях таблички з написом «Міни», а також не ходіть в ліси та водойми, де могли бути росіяни, якщо влада не дозволила це робити. Мінна небезпека є там, де працювали касетними снарядами, і якісь могли не розірватись. Обов’язково слідкуйте за повідомленнями місцевої влади та не ходіть туди, де ще було саперної перевірки.

Де можна знайти вибухонебезпечні предмети

Росіяни – досить цинічні люди, тому знайти їх можна будь-де. Замінувати можна коробку цукерок, дитячу іграшку і навіть невеликий стік. Скільки випадків було на Донбасі після 2014, коли дитина підіймала іграшку, а вона вибухала. Тому категорично не можна підіймати невідомі предмети.

Коли йшло розмінування Київщини, ми знаходили міни у дитячих ліжках, в розкладному механізму диванів, на кухнях і так далі. Форма і розмір вибухового пристрою може буди будь-який: від невеличкої пелюстки до величезної авіабомби, яка не розірвалась під час бомбардування. Снаряди можуть бути активними десятки років, пам’ятайте про це.

Що робити, якщо ви побачили вибуховий пристрій

Перше, що необхідно зробити – це викликати 101 та 102. Позначте місце, де ви бачите небезпечний пристрій підручними засобами. Це допоможе вам потім показати саперам вашу знахідку. За правилами у ДСНС є три дні, щоб відреагувати на заявку. Звичайно, у нинішніх реаліях ми намагаємось реагувати швидше.

Ні в якому разі не підходьте близько до вибухового пристрою. Існують такі, які реагують не на вагу тіла, а на вібрацію від того, що ви будете підходити. Тому відразу ж відходьте назад, йти краще за все тим же шляхом, яким ви й прийшли. Вперед, або в сторони від вибухового снаряда, краще не йти, може бути небезпечно.

Ні в якому разі не чіпайте вибухові пристрої та не робіть з ними ніякі маніпуляції. Такі історії дуже часто закінчуються плачевно.

Ще один момент: якщо ви знаєте, що хтось з ваших сусідів або друзів знайшов міну, гранату, або ще щось та приніс до себе додому – повідомте про це поліцію та рятувальників. Можливо, людина не розуміє, що наражає не тільки себе на смертельну небезпеку, але й всіх, хто живе поруч.

Чи можуть бути міни у воді

На сьогодні у нас є міни у Чорному морі, їх може виносити на берег, або ж прибивати до нього. Тому купатись в морі в цьому сезоні не можна. Що стосується річок та озер, то вибуховий пристрій до вас не принесе, але якщо на дні щось є, воно може вибухнути.

Тому, якщо ви проживаєте в районах, де була окупація, або бойові дії, краще утриматись від купання до повної перевірки територій.

Бережіть себе!

About Author

Наталія Вересюк

Наталія Вересюк  працює журналістом з 2009 року. Працювала в агенції РБК-Україна суспільним оглядачем (проєкт Утро.ua), згодом перейшла у глянцеву журналістику. Була головним редактором онлайн-версії журналу "Единственная" та бренд-менеджером всіх проєктів бренду. Сьогодні розвиває медіапроєкт oknews.in.ua