Як боротись з фейками? ТОП сервсів для фактчекінгу, які треба знати всім українцям

З 24 лютого Україна знаходиться у стані гідбрідної війни. Подій, яких за словами президента Володимира Зеленського, ще ніколи не бачив сучасний світ. Ця війна створила безліч фронтів, на кожному з яких має боротись кожен українець: фронт з активними бойвими діями, інформаційний та економічний фронти.
Сервіси та проекти, які допомогають розрізняти фейки та боротись з ними
Сервіси, які допоможуть перевірити фото та відео
Фейкові фотографії з місць подій фронту або ж відомими людьми сьогодні стали все більш актуальні та складні. Особливо з появою технології Deep Facke. Однак, останньою дуже складно користуватись, а наш ворог не надто кмітливий. Тож, варто звернути увагу на звичайні “фокуси” із картинками та фотографіями.
Перш за все, перевірити оригінальність фото, яке ви отримали, можна за допомогою сервісів Google. В пошуку по картинках, ви можете перевірити, коли саме була зроблена світлина. І чи взагалі вона існує.
Для більш глибокого аналізу, радимо користуватись цими сервісами. Іх безліч.
- ImgOps – це безліч інструментів для перевірки зображень в одному ресурсі. Потрапивши туди, ви зможете побачити безлічь інших ресурсів для перевірки.
- FotoForensics – цей сервіс допомогає подивитись метадані зображення, тобто дізнатись де, коли та ким (або на який девайс) були зроблені ці світлини. Дуже важлива інформація зараз: якщо вміти користуватись пошуком метаданих зображення, можна дізнатись буквально все. І навіть допомогти ЗСУ.
- exif – ще один сервіс, який вміє показує метадані зображення.
- WolframAlpha – цей сервіс знає всі історичні дані про погоду, тож дуже допомогає при розслідуванні.
- WikiMapia – тут ви можете знайти інформацію про місця та споруди, як вони виглядали і що там побудували. Тож, жодна локація сьогодні просто не зможе сховатись.
- InVID Verification Plugin – цей сервіс вміє отримувати контекстуальную інформацію про відеоролики. Тобто він розбиває його на кадри для подальшого зворотного пошуку, що дуже допомогає при пошуку оригіналу або джерела.
- TinEye – зворотний пошук зображень визначає, де це зображення з’являлось в інтернеті.
- TerraServer – тут можна подивитись супутникові знімки.
- DigitalGlobe — супутникові знімки.
- This Person Does Not Exist – дуже крутий сервіс, який показує зображення облич, що згенерувал штучний інтелект.
Сервіси для перевірки соцмереж
Тепер ви точно зможете знайти будь-що та будь-кого у соцмережах. Інтернет створив безліч сервісів, які допомогають перевіряти інформацію та відслідковувати підозрілу активність. Ось основні з них.
- Hoaxy – тут можна перевірити як пошируються будь-який хештег. Працює в Twitter.
- Who Posted What – сервіс для аналізу поведінки користувачив у Facebook, можна перевірити хто постить яку інформацію.
- Stalkscan.com – а цей сервіс дозволяє аналізувати активність будь-яких акаунтів у Facebook.
- Geocreepy.com – тут можна перевірити та зібрати геоданні користувачів через соцмережі. Дуже корисний сервіс особливо зараз.
- Socialblade.com – дозволяє перевіряти статистику одразу в декількох соцмережах: Youtube, Twitter, Facebook, Instagram, TikTok тощо.
- Russia Tweets – це справжній архів твітів російських тролів, сервіс дуже зручно зберігає кожен твіт, який можна знайти за зручним пошуком (за ключовими словами).
- Metabot – а це сервіс для відображення кремлівських ботів на YouTube.
- Hamilton 68 – сервіс, який варто записати і додати у закладки. Він відслідковує російську дезінформацію у реальному часі.
Українські організацїї з фактчекінгу
- Інтерньюз-Україна
- VoxUkraine / Антологія Брехні від VoxCheck
- StopFake
- По той бік новин
- Детектор медіа
- Інститут масової інформації (ІМІ)